Radionica: Osnaživanje suradnje između znanosti, gospodarstva i kreatora politika za smanjenje štetnog djelovanja POPs-ova

Slika /klimatske_aktivnosti/zrak_tlo_svjetlosno/Postojane organske onečišćujuće tvari/radionica_2024_hgk/photo_2024.jpg
U Hrvatskoj gospodarskoj komori 22. studenog, u suradnji s Ministarstvom zaštite okoliša i zelene tranzicije, održana je radionica Osnaživanje suradnje između znanosti, gospodarstva i kreatora politika za smanjenje štetnog djelovanja POPs-ova. Radionica je okupila predstavnike nadležnih ministarstava, institucija, gospodarstva i znanstvene zajednica s ciljem razmjene znanja i jačanje svijesti o postojanim organskim onečišćujućim tvarima, tzv. POPs-ovima.

Republika Hrvatska potpisnica je Stockholmske konvencije, a kontakt točka za provedbu konvencije u Hrvatskoj je Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije. Sukladno obvezama konvencije, Republika Hrvatska izradila je Treći Nacionalni plan 2021. godine koji naglašava važnost informiranosti o problematici te negativnom utjecaju ovih tvari na zdravlje ljudi i okoliš.

"POPs-ovi, zbog svoje kompleksnosti, zahtijevaju multidisciplinarni pristup i koordinaciju svih aktera - od znanstvenika i regulatornih tijela do gospodarstva. Današnji skup je prilika da identificiramo ključne korake za jačanje zakonodavnog okvira, bolju razmjenu informacija i, što je možda najvažnije, podizanje svijesti", poručila je Adriana Grzunov iz Sektora za industriju i održivi razvoj HGK.

Nina Zovko iz Uprave za klimatsku tranziciju Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije naglasila je kako je, za razvoj i upotrebu održivih kemikalija koje omogućuju zelenu i digitalnu tranziciju te za zaštitu okoliša i zdravlja ljudi, posebno ranjivih skupina, nužno intenzivirati inovacije za zelenu tranziciju kemijske industrije i njezinih lanaca vrijednosti te unaprijediti postojeće politike EU-a o kemikalijama i brže i djelotvornije odgovarati na probleme povezane s opasnim kemikalijama. To znači da upotreba svih kemikalija mora biti sigurnija i održivija, kemikalije s kroničnim djelovanjem na ljudsko zdravlje i okoliš - zabrinjavajuće tvari - treba sve manje upotrebljavati i što češće im nalaziti zamjenu, a najopasnije tvari postupno ukidati ako nisu nužne, posebno u proizvodima široke potrošnje.

Mario Vujić iz Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije predstavio je nadležnosti u provedbi Stockholmske konvencije i osnovno zakonodavstvo vezano za provedbu konvencije, kao i novosti vezane uz usvajanje novih POP-sova koji će stupiti na snagu u Republici Hrvatskoj 26. veljače 2025. godine.

Prezentacije s radionice dostupne su ovdje: 

1. Stockholmska konvencija u Republici Hrvatskoj
2. Toksikologija novih POP’S-ova (usvojenih na COP-9, COP-10 i COP-11)
3. Provođenje monitoringa proizvoda životinjskog podrijetla
4. Vatrogasna pjenila s fluorom i njihova zamjena
5. Further strengthening of national capacity and risk management of Hazardous Substances throughout their life cycle
6. POP-sovi u vodama
7. Znanja i stavovi zdravstvenih djelatnika i studenata o utjecaju bromiranih usporivača gorenja na ljudsko zdravlje
8. Pregled kretanja postojanih organskih onečišćujućih tvari (POPs) u uzorcima iz okoliša (2018.-2023.)
9. Postojane organske onečišćujuće tvari (POO) podaci Zavoda za zaštitu okoliša i prirode
10. EU Ecolabel - dobro za okoliš, dobro za mene
11. Suradnja znanosti, gospodarstva i kreatora politika u području kemikalija