Socijalni fond za klimatsku politiku

Socijalni fond za klimatsku politiku
Sredstva Socijalnog fonda za klimatsku politiku namijenjena su rješavanju problema energetskog i prometnog siromaštva u razdoblju od 2026. do 2032. godine. Posebnim mjerama u prometnom i stambenom sektoru teži se pristupačnom i održivom prijevozu i povećanju energetske učinkovitosti zgrada.
Potpora iz Socijalnog fonda za klimatsku politiku namijenjena je ranjivim kućanstvima, ranjivim korisnicima prijevoza i ranjivim mikro poduzećima, odnosno osobama koje su značajno pogođene porastom cijena goriva i energije, a nemaju mogućnosti prilagoditi se povećanim troškovima stanovanja i prijevoza.
 
Što je Socijalni fond za klimatsku politiku i kome je namijenjen?
 
Socijalni fond za klimatsku politiku (dalje u tekstu „SFKP“) osnovan je na temelju Uredbe (EU) 2023/955 Europskog parlamenta i Vijeća od 10. svibnja 2023. kako bi se odgovorilo  na moguće društvene učinke uzrokovane uključivanjem emisija stakleničkih plinova iz  zgrada i cestovnog prometa u novi EU sustav trgovanja emisijama (EU ETS2). SFKP će stoga podržati ugrožena kućanstva, korisnike prijevoza i mikro poduzeća u razdoblju 2026.-2032. SFKP definiciju ranjivosti ne ograničava samo na najsiromašnije skupine stanovništva, već uključuje i one koji su ozbiljno pogođeni i nemaju sredstava za prilagodbu povećanim troškovima goriva i energije. Sredstva SFKP pomoći će dekarbonizaciji transportnog sektora, poboljšati energetsku učinkovitost zgrada, riješiti problem energetskog i transportnog siromaštva i općenito doprinijeti ciljevima strategije Europskog zelenog plana i Pariškog sporazuma.
 
Koliko će SFKP imati sredstava i kako će se financirati?
 
SFKP će se financirati prodajom emisijskih jedinica iz novog EU ETS sustava trgovanja emisijama iz zgrada i cestovnog prometa. Djelovanje SFKP-a izravno je povezano s novim sustavom trgovanja emisijama (EU ETS2), koji će se od 2027. proširiti na sektor zgradarstva i cestovnog prometa (goriva, grijanje u zgradama itd.). Prihodi iz EU ETS2 koristit će se za financiranje SFKA-a od 2027. dok će se prihodi iz EU ETS1 koristiti za predfinanciranje SFKP-a za 2026. Očekivani ukupni obujam fonda na razini EU je 65 milijardi eura, pri čemu je Republici Hrvatskoj dodijeljeno 1,94% ukupne vrijednosti SFKP odnosno 1,26 milijardi EUR čemu se dodaje nacionalno sufinanciranje u iznosu od 420 milijuna eura. Ukupno financiranje iz SFKP iznositi će 1,68 milijardi eura.
 
Koje mjere i ulaganja može podržati SFKP?
 
SFKP može podržati ulaganja u:
  • obnove zgrada, odnosno modernizacije i duboke obnove;
  • mjere dekarbonizacije za zgrade (sustav grijanja/hlađenja, korištenje obnovljive energije ili energije zajednice);
  • poticaji za korištenje javnog i održivog prijevoza, prometa s niskim i nultim emisijama;
  • izravnu potporu dohotku kućanstvima
  • informacijske, obrazovne i savjetodavne usluge u regiji. energije i uštede.
  • tehničku pomoć

SFKP će pružati podršku državama članicama financiranjem mjera i ulaganja navedenih u tzv. Socijalnom planu za klimatsku politiku (u daljnjem tekstu: SPKP). SPKP se izrađuje uz široko javno savjetovanje s građanima i lokalnom i regionalnom samoupravom te se dostavlja Europskoj komisiji do 30. lipnja 2025. na pregled i odobrenje.