- Objavljeno: 30.04.2025.
Održan neformalni sastanak ministara okoliša u Varšavi
Na sastanku se raspravljalo se o dezinformacijama, kao ozbiljnoj prijetnji u provođenju politika okoliša i klime. Kroz raspravu su istaknuti glavni aspekti u borbi protiv dezinformacija na EU razini: zajednički pristup i koordinacija aktivnosti, međusobna komunikacija među državama članicama, dijeljenje iskustava, edukacija građana o okolišnim i klimatskim politikama, mjerama te benefitima koje im one donose, kao i potreba jačanja medijske pismenosti građana.
Državna tajnica je istaknula kako Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije ove godine planira osnovati Centar za prilagodbu klimatskim promjenama, a jedan od ključnih zadataka Centra bit će razvoj nacionalne online platforme za informiranje i obrazovanje o prilagodbi klimatskim promjenama. Ova digitalna platforma pružit će pristup pouzdanim, znanstveno utemeljenim informacijama.
U drugom dijelu sastanka fokus rasprave bio je na ciljevima i dodanoj vrijednosti Europskog plana za klimatsku prilagodbu koji je najavila Europska komisija. Ovaj dokument bit će podrška državama članicama u rješavanju utjecaja klimatskih promjena.
Tom je prilikom državna tajnica Radić Lakoš istaknula da je EU unatrag nekoliko godina donijela niz propisa koje je potrebno dosljedno provoditi, ali i raditi na daljnjem pojednostavljenju zahtjeva i procedura. „Neophodno je strukturno integrirati klimatske politike i pitanje klimatskih rizika i u drugu EU regulativu, jer ćemo samo tako omogućiti prilagodbu na klimatske promjene na svim razinama“, naglasila je.
U okviru sastanka održana je i neformalna rasprava o novim čistim tehnologijama u kontekstu jačanja prilagodbe na klimatske promjene. Pritom je istaknuta važnost snažnijeg uključivanja privatnog sektora u razvoj i primjenu čistih tehnologija ključnih za zelenu tranziciju i održivu konkurentnost Europske unije. Državna tajnica istaknula je potrebu osiguranja dostatnih financijskih mehanizama na razini EU kojima potičemo europsku proizvodnju čistih tehnologija, kao i važnost ravnomjernog ulaganja u sve države članice - jer samo na taj način moguće je ostvariti rast i osigurati stabilno, konkurentno i održivo gospodarstvo.
Na marginama sastanka održao se i kratki sastanak predstavnika MED9 država članica u cilju razmatranja zajedničke izjave ministara okoliša o otpornosti na klimatske promjene, uzevši u obzir sve češće i izraženije ekstremne vremenske prilike koje zahvaćaju područje Mediterana. Zajednička izjava planira se usvojiti na sastanku MED9 ministara okoliša u lipnju 2025 u Portorožu. Na sastanku je državna tajnica navela da se i Hrvatska sve češće suočava s ekstremnim vremenskim događajima i njihovim posljedicama te je pozdravila pripremu zajedničke izjave kojom se ističe sve veća ranjivost mediteranskih zemalja na klimatske promjene te potreba zajedničkog djelovanja i suradnje.