Objavljen Javni poziv za sufinanciranje sanacije divljih odlagališta

Slika /slike/174618685434897331.jpg
U petak, 2.5.2025., Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost objavio je Javni poziv za neposredno sufinanciranje uklanjanja otpada odbačenog u okoliš. Osigurano je 6 milijuna eura za sufinanciranje sanacije tzv. „divljih odlagališta“ gradovima i općinama te javnim ustanovama koje upravljaju zaštićenim dijelovima prirode.

„Ovaj Javni poziv nastavak je najavljenih mjera u okviru sveobuhvatnih aktivnosti koje Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije provodi s Fondom u cilju uklanjanja nepropisno odloženog otpada. U postupak e-savjetovanja uputili smo i Nacrt prijedloga izmjena i dopuna Plana gospodarenja otpadom Republike Hrvatske za razdoblje 2023. - 2028. godine, čime će se stvoriti pravni temelj i za sanaciju lokacija onečišćenih otpadom koje su na zemljištu u vlasništvu fizičkih i pravnih osoba, za što smo već osigurali početna sredstva do 30 milijuna eura. Činimo sve kako bismo našli sustavna rješenja koja bi prevenirala, ali i što prije dovela do sanacije spornih lokacija onečišćenih otpadom“, naglasila je ministrica Marija Vučković.  

„Prema prijavljenim podacima u sklopu poziva za iskaz interesa koji je Fond već ranije objavio, gradovi i općine su prijavili 91 lokaciju, od kojih su 32 lokacije u državnom vlasništvu ili vlasništvu jedinica lokalne samouprave. Upravo su takve lokacije prihvatljive za sufinanciranje po ovom javnom pozivu te je Fond na osnovu dobivenih podataka prvotno planirani budžet od 4 milijuna eura za tu namjenu povećao na 6 milijuna“, kazao je direktor Fonda Luka Balen.  

Jedinice lokalne samouprave koje Fondu prijave lokacije za koje su, sukladno Zakonu o gospodarenju otpadom, izdana rješenja komunalnog redara mogu dobiti do 50% opravdanih troškova sanacije, odnosno do maksimalno 200 tisuća eura po projektu. Javnim ustanovama za upravljanje zaštićenim područjima prirode Fond će sufinancirati do 80 posto troškova, ali također do maksimalnih 200 tisuća eura za sanaciju pojedine lokacije.

Odobrena sredstva mogu se koristiti za istražne radove i kategorizaciju otpada, izradu plana uklanjanja otpada, geodetsku snimku lokacije, izvođenje sanacijskih radova na lokaciji, kao i opremu za uspostavu mjera sprečavanja ponovnog odlaganja otpada na očišćenoj lokaciji. Prihvatljiv trošak je i angažman stručnjaka pri izvlačenju otpada iz speleoloških objekata i teško pristupačnih lokacija kao i stručni nadzor na projektu sanacije „divljih odlagališta“.

Stranica