Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije poduzima sve aktivnosti iz svoje nadležnosti vezane za potencijalno zagađenje zraka u Puli

Slika /KLIMA/ozonski omotačFZOEU.jpg

Sljedeći tjedan na ovu će se temu sastati ministrica Vučković i gradonačelnik Zoričić.

Republika Hrvatska ima uspostavljen učinkovit sustav praćenja kvalitete zraka koji je javno dostupan i može se pratiti u realnom vremenu: Kvaliteta zraka u Republici Hrvatskoj (azo.hr).
Sve mjerne postaje ovog sustava daju valjane i službene rezultate dobivene sukladno zakonom definiranim metodama i mjernim uređajima s dozvolom za praćenje kvalitete zraka izdanom od strane Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije.
 
Tijekom proteklog mjeseca srpnja, Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije zaprimilo je nekoliko predstavki građana vezanih za potencijalno zagađenje zraka u Puli.
Stručne službe Ministarstva, u suradnji s Državnim hidrometeorološkim zavodom, analizirale su ovaj predmet te donijele određene zaključke i poduzele aktivnosti iz svoje nadležnosti.
 
Razumijevajući nastojanja lokalne samouprave za dodatnim provjerama kvalitete zraka na svom području, naša je dužnost istaknuti da mjerni uređaj postavljen od strane Grada Pule ne posjeduje potrebnu autorizaciju, nije sukladan zahtijevanim normama niti kontroliran od strane nadležnih laboratorija. Stoga Ministarstvo i Državni hidrometeorološki zavod njegove podatke ne mogu smatrati pouzdanima.
Riječ je o jednostavnoj senzorskoj kutiji koja ima veliku nesigurnost mjerenja i čije senzore je potrebno učestalo ugađati i profesionalno održavati, što ovdje nije slučaj jer ne prolazi sustav kontrole Državnog hidrometeorološkog zavoda.
 
Neovisno o toj činjenici, Ministarstvo je sve predstavke građana koje je dobilo, proslijedilo na postupanje Državnom inspektoratu.
U njihovu očitovanju o obavljenoj inspekciji stoji kako „pregledom dnevnih rezultata kontinuiranog mjerenja iz nepokretnog izvora kupolne peći navedenog trgovačkog društva, obavljenih u srpnju i kolovozu, nije utvrđeno prekoračenje graničnih vrijednosti niti jednog od mjerenih parametara pa tako niti za SO2, odnosno rezultati mjerenja su unutar graničnih vrijednosti koji su propisani okolišnom dozvolom“.
 
Ovome dodajemo i informaciju kako je na temelju zahtjeva inspekcije zaštite okoliša, Grad Pula 28. veljače 2024. donio Odluku o potrebi provedbe mjerenja posebne namjene koja će se provoditi od strane akreditiranog laboratorija 4 puta godišnje po dva tjedna. Prema navodu Državnog inspektorata, ova mjerenja zasad nisu provedena niti su započela.
 
Nastavno na sve navedeno, ozbiljno pristupajući ovoj temi i u cilju zaštite interesa građana Pule, Ministarstvo je još početkom kolovoza iniciralo komunikaciju s Gradom Pulom na ovu temu te je za sljedeći tjedan zakazan sastanak s gradonačelnikom Zoričićem o čijim zaključcima ćemo izvijestiti javnost.
Također, u ovom se trenutku, u suradnji Ministarstva i Državnog hidrometeorološkog zavoda, utvrđuju tehnički uvjeti za eventualno uključivanje dodatnog senzora za SO2 u postaju Pula Fižela.
 
 

Stranica