- Objavljeno: 16.12.2024.
Predstavljeni inovativni digitalni alati u zaštiti prirode: Bioatlas i Karte osjetljivosti RH na razvoj solarnih i vjetroelektrana
Atlas bioraznolikosti Hrvatske (BioAtlas) je funkcionalna baza za pohranu i dijeljenje podataka o vrstama i predstavlja prvi hrvatski nacionalni sustav otvorenih podataka o bioraznolikosti koji će povećati zastupljenost i dostupnost podataka o prirodi Hrvatske u otvorenim informacijskim sustavima.
Temelji se na globalnoj platformi i mreži informatičkih sustava „Living Atlases“ koji se razvija posljednjih dvadesetak godina tijekom kojih su ga mnoge države odlučile preuzeti i koristiti budući da udovoljava svim zahtjevima upravljanja podacima o bioraznolikosti.
Otvoreni informatički sustav s lako dostupnim podacima o bioraznolikosti olakšava i ubrzava postupke ocjene utjecaja zahvata i projekata, a stalno dostupan sustav omogućit će kontinuiran, brz, samostalan pristup puno većoj količini podataka, uz manji utrošak vremena i resursa za korisnike.
Karte osjetljivosti prostora RH na razvoj solarnih i vjetroelektrana rezultat su inovativne suradnje Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, organizacije The Nature Conservancy (TNC) i Energetskog instituta Hrvoje Požar. Karte osjetljivosti razvijene su uz primjenu naprednih modela stručnih analiza, a pri njihovoj izradi obrađeno je oko milijun opažanja životinja te su modelirane predikcije rasprostranjenosti za više od 350 vrsta, nakon čega su ulazni modeli validirani i odabrani od strane stručnjaka za ranjive skupine poput ptica, šišmiša i velikih zvijeri. Korištenjem TNC-ove metodologije pametnog mapiranja, karte omogućuju precizne procjene rizika i donošenje informiranih odluka o mogućim lokacijama solarnih i vjetroelektrana s minimalnim utjecajem na prirodu. Integracijom podataka o staništima, vrstama i ekološkim procesima, ove su karte ključna podloga za identificiranje područja pogodnih za razvoj obnovljivih izvora energije uz minimalan utjecaj na prirodu i lokalne zajednice.
„U procesu zelene tranzicije, stvaranja klimatski neutralnog, resursno učinkovitog te otpornog gospodarstva i društva trebamo iskoristiti snagu digitalnih tehnologija. Danas predstavljamo dva važna nacionalna projekta koji integracijom znanstvenih analiza i globalno priznatih metoda uz primjenu suvremenih tehnologija značajno doprinose ravnoteži između gospodarskog razvoja i zaštite prirodnih vrijednosti. Ove su karte temelj za odgovorno planiranje, otklanjanje predvidivih rizika koji se odnose na zaštitu prirode te u konačnici ekonomičnije upravljanje projektima. Stoga mi je iznimno drago vidjeti ovako uspješne plodove višegodišnjeg rada i moram zahvaliti kolegama iz Ministarstva i svim partnerima - domaćim i međunarodnim - na viziji koju su imali i naporima koje su uložili da bi se ona i ostvarila “, izjavila je ministrica Vučković u svom uvodnom obraćanju.
Osim ministrice predstavljanju su nazočili Dražen Jakšić, ravnatelj Energetskog instituta Hrvoje Požar, Luka Balen, direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Kasandra-Zorica Dropuljić iz The Nature Conservancy te drugi predstavnici znanosti i gospodarskog sektora.