- Objavljeno: 05.03.2021.
Potpisani ugovori za nabavu komunalnih vozila i izgradnju bioplinskog postrojenja u Metkoviću
Potpisivanju ugovora prisustvovali su ministar gospodarstva i održivog razvoja dr. sc. Tomislav Ćorić, direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Siniša Kukić, župan Dubrovačko-neretvanske županije Nikola Dobroslavić, gradonačelnik Grada Metkovića Dalibor Milan te korisnici projekata, direktor poduzeća Čistoća Metković d.o.o. Tomislav Jakić i direktor poduzeća Respekt d.o.o. Tomislav Mandić.
Ukupna vrijednost projekta za nabavu komunalnih vozila za odvojeno prikupljanje otpada iznosi 1.890.437,50 kuna, a sufinancira se s 1.480.000,00 kuna bespovratnih EU sredstava. Cilj projekta je nabava dva komunalna vozila za odvojeno prikupljanje otpada kako bi se povećao udio odvojeno prikupljenog komunalnog otpada u ukupnom komunalnom otpadu te tako doprinijelo oporabi otpada i smanjenju količine otpada koji se odlaže na odlagalištu.
„Svaki ovakav iskorak, ne samo na području Dubrovačko-neretvanske županije nego cijele Hrvatske, je hvalevrijedan i u smislu educiranja naših građana i u smislu izgradnje infrastrukture. Učinkovit sustav gospodarenja otpadom je pretpostavka za daljnji razvoj turizma, poljoprivrede na području neretvanske doline, za ostvarenje svih onih dobrih stvari koje za tim idu, a to je prije svega veći životni standard naših građana“, rekao je ministar Ćorić.
Direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Siniša Kukić istaknuo je kako je ugovor koji je danas potpisan pokazatelj kako Grad Metković kontinuirano ulaže u razvoj sustav gospodarenja otpadom.
„Nedavno je potpisan i ugovor za izgradnju sortirnice, a uskoro će Fond dostaviti preostali dio od ukupno 8500 kontejnera, kanti i drugih spremnika za odvojeno prikupljanje otpada“, poručio je direktor Kukić.
Nakon potpisivanja Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava za „Postrojenje za proizvodnju energije iz OIE Metković“, istaknuto je kako je riječ o projektu ukupne vrijednosti 111.183.645,02 kuna koji se sufinancira s 49.031.976,07 kuna EU sredstava.
Cilj projekta je doprinijeti povećanju kapaciteta RH za biološku obradu odvojeno sakupljenog biootpada. U postrojenju je planirana obrada 23.700 tona odvojeno sakupljenog biootpada godišnje. Očekuje se godišnja proizvodnja bioplina u količini od oko 5.600 – 5.700 tona, odnosno u konačnici predviđa se proizvodnja oko 8.190 MWh električne energije i 9.680 MWh toplinske energije.
Kao sirovina za proizvodnju bioplina koristit će se odvojeno sakupljeni biootpad koji je biološki razgradiv (otpad iz vrtova i parkova, hrana i kuhinjski otpad iz kućanstva, restorana, ugostiteljskih i maloprodajnih objekata i sličan otpad iz proizvodnje prehrambenih proizvoda).
Ministar Ćorić naglasio je kako je riječ o projektu koji istovremeno doprinosi učinkovitom gospodarenju otpadom te povećanju proizvodnje energije iz obnovljivih izvora energije.