- Objavljeno: 30.01.2017.
Pokrenut projekt edukacije u području zaštite okoliša, klimatskih promjena, zaštite prirode i bioraznolikosti
U Kući Europe u Zagrebu danas je predstavljen projekt 'Jačanje uloge HAOP u informiranju i podizanju svijesti javnosti u području zaštite okoliša, klimatskih promjena i zaštite prirode i bioraznolikosti' koji će pridonijeti osvješćivanju javnosti i provođenju obrazovanja u području zaštite okoliša, klimatskih promjena, zaštite prirode i bioraznolikosti i održivog razvoja.
Inicijator projekta je Hrvatska agencija za okoliš i prirodu (HAOP), a cilj je osnivanje multimedijalnog i inovativnog Informacijsko - edukativnog centra (IEC) u području zaštite okoliša, klimatskih promjena, zaštite prirode i bioraznolikosti.
Na svečanosti otvaranja projekta ministar zaštite okoliša i energetike Slaven Dobrović istaknuo je kako je cilj svih politika, mjera i aktivnosti koje Ministarstvo poduzima izgradnja održivog, resursno-učinkovitog društva otpornog na klimatske promjene.
'Kako bi postigli željene rezultate, bitna je uključenost čitavog društva. To znači angažman svih - od nacionalne, preko regionalne i lokalne razine do samih građana koji svojim postupcima mogu značajno doprinijeti očuvanju okoliša i prirode, smanjenju nastanka otpada i pravilnom gospodarenju njime, povećanju energetske učinkovitosti i smanjenju emisija stakleničkih plinova. Zato je ključna kvalitetna edukacija i podizanje svijesti u javnosti o okolišnim temama, i to od najmlađe dobi. Upravo ovim projektom mladima će biti omogućeno stjecanje znanja i vještina o različitim aspektima okoliša i prirode i njihovoj zaštiti. I to na moderan i interaktivan način' - poručio je ministar Dobrović.
Važnost edukacije istaknula je i ravnateljica HAOP-a Ivana Gudelj.
'Ključni čimbenik za postizanje i opstojnost uspješne ekološke prakse je edukacija – odnosno dostatna kumulativna ekološka svijest koja se tom edukacijom postiže. Ovim će projektom mladima, a i široj javnosti, biti omogućeno stjecanje upravo takvog znanja, kako bi se potaknula promjena postojećih obrasca ponašanja i omogućila integracija nužno potrebnog nam koncepta održivog razvitka u svakodnevni život' - pojasnila je ravnateljica HAOP-a.
Projekt provodi zajednica izvoditelja SPAN d.o.o., EKONERG – institut za energetiku i zaštitu okoliša d.o.o., MANJGURA d.o.o., Novena d.o.o. i IMAGINATION:FIRST GmbH.
Projekt vrijedan 270.000,00 € (uključujući 10% nacionalne participacije) provodi se temeljem Ugovora o uslugama unutar programa Prijelaznog instrumenta Europske unije za Hrvatsku, a provedba projektnih aktivnosti trajat će 12 mjeseci, od siječnja 2017. do siječnja 2018. godine.
Polazeći od načela obrazovanja za održivi razvitak i činjenice da je korištenje modernih interaktivnih tehnika u obrazovanju i komunikaciji u RH još uvijek u začetku, ovaj projekt predstavlja tek prvu fazu u osnivanju IEC, a očekivani rezultati i ishodi ovog projekta bit će osnova za budući razvoj i rast Centra.
Tijekom implementacijskog perioda, zajednica izvoditelja zajedno s tematskim stručnjacima izradit će prezentacijski i edukativni program budućeg IEC, razviti prikladne pakete edukativnih aplikacija iz predmetnih tema, definirati način prezentacije i trenutno najmodernije prikladne prezentacijske alate, opremu i tehnologiju. Uz primjenu ovakvih tehnologija, IEC će biti iskorak u dosadašnjoj praksi interpretacije navedenih tema.
Iako su glavne ciljne skupine projekta djeca predškolskog i školskog uzrasta, teme zaštite okoliša, zaštite prirode i biološke raznolikosti te klimatskih promjena bit će predstavljene i široj javnosti, no posebna pažnja posvetit će se didaktički primjerenim metodologijama prezentacije i nadogradnji odgojno-obrazovnih ciljeva. Uz osmišljavanje i pripremu dokumentacije za uspostavu stacionarnog dijela Centra, kroz ovaj projekt bit će izrađen i mobilni dio prezentacijskog sustava - samostalna aplikacija ('virtualni muzej'), kojim će edukatori prezentirati i demonstrirati programe Centra u svim krajevima Republike Hrvatske.