- Objavljeno: 05.02.2025.
Hrvatska delegacija na ministarskoj konferenciji "Izazovi prilagodbe klimatskim promjenama u jugoistočnoj Europi"
Konferencija je održana 5. veljače 2025. u Brdu kod Kranja, u organizaciji Ministarstva zaštite okoliša, klime i energetike i Agencije za okoliš Republike Slovenije, a sudjelovale su ministarske delegacije i delegacije nacionalnih hidrometeoroloških službi država Jugoistočne Europe.
Hrvatsku delegaciju su, osim ministrice Vučković, činili glavna savjetnica ministrice Franka Vojnović, ravnatelj Zavoda za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije Aljoša Duplić te Ivan Guttler, ravnatelj Državnog hidrometeorološkog zavoda.
Jugoistočna Europa suočava se s ozbiljnim posljedicama klimatskih promjena koje se manifestiraju kroz sve učestalije i intenzivnije poplave, suše, oluje i šumske požare te su u svjetlu sve većih izazova potrebni dodatni napori za prilagodbu.
Konferencija je organizirana s ciljem poticanja dijaloga, razmjene najbolje prakse i jačanja regionalne suradnje radi učinkovite prilagodbe promjenjivoj klimatskoj stvarnosti u jugoistočnoj Europi.
Održane su 3 panel rasprave na visokoj razini, uz sudjelovanje ministrice Vučković, a bile su posvećene prilagodbi na klimatske promjene kroz ulogu nacionalnih hidrometeoroloških zavoda, regionalnu suradnju i nacionalne planove prilagodbe na klimatske promjene.
Hrvatska delegacija je u nastavku Konferencije održala sastanak s izvršnom direktoricom Europske agencije za okoliš (EEA) Leenom Ylä-Mononen.
S obje je strane istaknuta dobra dosadašnja suradnja Hrvatske i Agencije te je ministrica Vučković pozvala izvršnu direktoricu da najesen posjeti Hrvatsku na zajedničko predstavljanje Europskog izvješća o stanju i izgledima za okoliš (SOER - State of Environment Report).
EEA izrađuje europsko izvješće o stanju i izgledima za okoliš koje objavljuje svakih 5 godina te će novi SOER biti objavljen 30. rujna 2025. u Briselu, nakon čega će se izvješće javno predstavljati u pojedinim državama članicama.
S hrvatske strane istaknuta je potreba za snažnijom ulogom EEA u vidu podizanju učinkovitosti nacionalnih agencija kroz primjenu tehnologije i AI u standardiziranju kvalitete podataka i analiza o okolišu. EEA bi mogla centralno koordinirati razvoj novih alata, transferirati znanja i pružati podršku za uvođenje dostupnih sustava daljinskog praćenja (npr. Copernicus program) u redovno korištenje za praćenje stanja okoliša, ubrzanje razvoja digitalnih rješenja i primjenu AI u analizi robusnih setova podataka.
Također, naša se delegacija susrela i s ciparskom ministricom poljoprivrede, ruralnog razvoja i okoliša Marijom Panayiotu sa suradnicima.
U fokusu razgovora bili su izazovi s kojima se obje zemlje suočavaju u područjima održivog upravljanja vodama, rizika od poplava, proširenja sustava navodnjavanja, desalinizacije vode na obalnom području za potrebe sigurne vodoopskrbe, te protupožarnih aktivnosti.
Ministrice su usuglasile dogovor da se uskoro ponovno sastanu te u širem formatu nastave suradnju i razmjenu dobre prakse.