Prijedlog pravilnika o sakupljanju zavičajnih divljih vrsta (13.06.2017. - 13.07.2017.)
Slijedom obveza koje proizlaze iz članka 62., stavka 7. Zakona o zaštiti prirode (Narodne novine, broj 80/2013), Ministarstvo zaštite okoliša i energetike zaduženo je za izradu nacrta prijedloga Pravilnika o mjerama upravljanja i zaštite zavičajnih divljih vrsta koje nisu predmet posebnih propisa i planova gospodarenja donesenih temeljem posebnih propisa, te uvjetima njihova korištenja. Pravilnikom će se biti definiran detaljni sadržaj zahtjeva za ishođenje dopuštenja za komercijalno korištenje predmetnih zavičajnih divljih vrsta, opće mjere upravljanja i zaštite rečenih zavičajnih divljih vrsta koje se izuzimaju iz prirodnih populacija, te uvjeti ishođenja dopuštenja.
Ovaj pravilnik objediniti će pojedinačne Pravilnike koji su na snazi, a reguliraju izuzimanje iz prirode i komercijalno korištenje:
- samoniklih biljaka i njihovih dijelova – Pravilnik o sakupljanju zaštićenih samoniklih biljaka u svrhu prerade, trgovine i drugog prometa (Narodne novine, broj 154/2008)
- samoniklih nadzemnih i podzemnih gljiva - Pravilnik o zaštiti gljiva (Fungi) (Narodne novine, broj 34/2002)
- zavičajnih divljih vrsta puževa - Pravilnik o zaštiti puževa (Gastropoda terrestria) (Narodne novine, broj 29/99)
- vodozemaca - Pravilnik o zaštiti vodozemaca (Amphibia) (Narodne novine, broj 80/99), te će se nadopuniti vrstama (skupinama) koje su potencijalni predmet komercijalnog interesa, a koje do sada nisu bile na popisima vrsta važećih pravilnika kao: pijavice, trpovi, ježinci, lišajevi i sl.
Sakupljanje zavičajnih divljih vrsta iz prirode regulirano je odredbama Zakona o zaštiti prirode. Članak 64., stavak 3. predmetnog Zakona propisuje izdavanje dopuštenja za sakupljanje zavičajnih divljih vrsta na osnovu stručne podloge. Rečenu stručnu podlogu izrađuje središnje tijelo za obavljanje stručnih poslova zaštite prirode u Republici Hrvatskoj, Hrvatska agencija za okoliš i prirodu.
Stručna podloga po svom sadržaju i značajkama nije opći akt, stoga ne podliježe standardnom postupku savjetovanja sa zainteresiranom javnošću u postupcima donošenja zakona, drugih propisa i akata, no za razliku od Pravilnika koji sadrži opće mjere upravljanja i zaštite zavičajnih divljih vrsta, stručna podloga sadrži posebne mjere upravljanja i zaštite zavičajnih divljih vrsta i skupina vrsta koje nisu sastavni dio predmetnog Pravilnika, stoga je dodana kao privitak u kontekstu boljeg razumijevanja Pravilnika.
Javnost i zainteresirana javnost mogla se do 13. srpnja 2017. godine uključiti u savjetovanje o Prijedlogu pravilnika davanjem svojih prijedloga, mišljenja ili primjedbi putem portala e-Savjetovanja.