Hrvatska dio zajedničke europske inicijative za praćenje jesetri

Slika /slike/Vijesti/MZOZT 2024/ztdcj n vbcm.jpeg
Zbog očuvanja jesetri, jednih od najugroženijih europskih riba, stručnjaci iz 9 zemalja Europe okupili su se na zajedničkoj inicijativi kako bi pokrenuli prekogranični sustav za praćenje jesetri u dunavskom slivu.
Jesetre, često nazivane „živim fosilima“, zbog prekomjernog izlova, uništenih staništa i fragmentacije rijeka, došle su do ruba izumiranja. Dvije od šest dunavskih vrsta jesetri već su izgubljene, dok preostale opstaju samo u izoliranim populacijama.
 
Upravo je na tim činjenicama oformljen međudržavni tim stručnjaka koji će trogodišnji projekt za praćenje i zaštitu ovih drevnih migratornih riba provoditi do 2028. godine.
Projekt vrijedan nešto više od 2 milijuna eura provodit će se kroz trogodišnje razdoblje i sufinancirati iz EU programa Interreg Dunavska regija u iznosu od 1,66 milijuna eura.
 
Inicijalno okupljanje i pokretanje projekta održalo se 9. i 10. srpnja u Bukureštu.
Voditelj projekta je rumunjsko Ministarstvo okoliša, voda i šumarstva, a ostali partneri su hrvatsko Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije, Sveučilište za prirodne resurse i primijenjene znanosti u Beču, Sveučilište Széchenyi István iz Mađarske, Institut za istraživanje voda iz Slovačke, Sveučilište u Beogradu - Institut za multidisciplinarna istraživanja, Svjetski fond za prirodu Ukrajina, Državno sveučilište Moldavije, Nacionalni institut za istraživanje i razvoj u Delti Dunava - Rumunjska, Međunarodna komisija za zaštitu Dunava, uz WWF Srednje i istočne Europe te Bugarske i Rumunjske.
Hrvatske članove, uz Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije, čine i stručnjaci iz Hrvatskih voda i Instituta za vode „Josip Juraj Strossmayer“.
 
Sustav praćenja koji će se razviti pružit će ne samo podatke o populacijama i staništima, već i preporuke za nacionalne i regionalne planove upravljanja. Projekt će omogućiti bolju koordinaciju među sektorima, osobito na područjima gdje se otkriju nova mrjestilišta koja će biti potrebno zaštititi, primjerice pri infrastrukturnim zahvatima ili nekim drugim ugrozama po njih.
Rezultati će pomoći u izradi međunarodnog akcijskog plana za jesetre za četiri zemlje gornjeg i srednjeg Dunava, čime će se uskladiti mjere očuvanja duž cijelog sliva.
 
„U Hrvatskoj će projekt biti usmjeren na terensko istraživanje rijeka u kojima imamo povijesne podatke o jesetrama, ali već dugi niz godina one tamo nisu zabilježene, primjerice u Kupi i Uni, kako bismo dobili uvid u njihovu rasprostranjenost. U tu svrhu koristit će se inovativne metode okolišne DNA te ćemo moći planirati bolju zaštitu ovih ugroženih vrsta slatkovodnih riba“, naglasila je dr. sc. Tanja Mihinjač iz Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije. 
 
Više o projektu dostupno je na poveznici https://interreg-danube.eu/projects/monstur-in-the-danube.
 
 

Stranica