U Ministarstvu gospodarstva, poduzetništva i obrta danas je upriličena svečanost dodjele Odluka o financiranju u okviru Poziva "Razvoj infrastrukture poduzetničkih zona" za 46 gradova i općina s područja Republike Hrvatske. Poziv je bio namijenjen za infrastrukturno opremanje poduzetničkih zona s ciljem poboljšanja njihove kvalitete i usluga koje pružaju. Prijavitelji su putem Poziva mogli ostvariti sufinanciranje prihvatljivih troškova energetske, komunalne, prometne i elektroničko-komunikacijske infrastrukture.
"
Financiranje poduzetničke infrastrukture koju će koristiti ulagači i poduzetnici dio je sveukupnih napora Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta na stvaranju povoljnog poslovnog okruženja. U okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija do sada je izravno za poduzetnike, poduzetničke potporne institucije ili za ulaganja u poduzetničku infrastrukturu objavljeno ukupno 29 poziva vrijednih više od 6 milijardi kuna", istaknuo je tom prilikom ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta
Darko Horvat, kao domaćin svečanosti.
Uz njega su bili prisutni i državni tajnici Ministarstva
Nataša Mikuš Žigman,
Mario Antonić i
Zdenko Lucić, državna tajnica Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova EU
Spomenka Đurić, ravnatelj SAFU-a
Tomislav Petric, predsjednik Uprave HAMAG-BICRO-a
Vjeran Vrbanec, pomoćnice ministra gospodarstva, poduzetništva i obrta
Ana Mandac i
Ivana Soić te gradonačelnici i načelnici jedinica lokalne samouprave koji su primili Odluke o financiranju.
Dobar temelj za realizaciju novih investicija i stvaranje novih radnih mjesta
„
Današnjom dodjelom Odluka o financiranju ponovno se potvrđuje i važnost europskih fondova koji nam stoje na raspolaganju, s obzirom da provedbu projekta pratimo s gotovo 270 milijuna kuna bespovratnih sredstava. Ovo je još jedan dobar temelj za realizaciju novih investicija i stvaranje novih kvalitetnih radnih mjesta“, naglasio je tom prilikom ministar.
Na Poziv se prijavilo ukupno 66 projektnih prijedloga, a uvjete su zadovoljila njih 46. Ukupna vrijednost projekata iznosi 425,3 milijuna kuna, od čega je bespovratnih sredstava 268,6 milijuna kuna. Postupak dodjele provela je Središnja agencija za financiranje i ugovaranje (SAFU), čiji je ravnatelj Tomislav Petric naglasio kako se Poziv mogao zatvoriti i puno ranije, no da u tom slučaju ne bi govorili od 46 projekata, već njih desetak. „
Krajnji je cilj dužeg čekanja na odobravanje sredstava bio taj da se omogući sufinanciranje što većeg broja prijava. Želimo da nam projekti prolaze i da se posljedično lokalne zajednice nastave razvijati, a ne da ih odbijemo zbog nedostatka sredstava“, pojasnio je ravnatelj Petric.
Cilj nam svima mora biti isti – poticanje ulaganja i stvaranje povoljnijeg okruženja
Upravo je dobrom suradnjom s Ministarstvom regionalnoga razvoja i fondova EU omogućena dodatna alokacija sredstava, potrebna kako bi se sufinanciralo svih 46 projektnih prijedloga. „
Poziv je prvotno bio otvoren na 76 milijuna kuna, da bismo danas zaključili priču s ukupno 268,6 milijuna kuna, od čega će u konačnici najveću korist imati i poduzetnici i cijela lokalna zajednica. Svima nam je cilj isti, a to je poticanje ulaganja i stvaranje povoljnijeg okruženja. Ovaj današnji događaj još je jedan u nizu onih koji će doprinijeti tome da što prije i što brže zatvorimo sve što nam je na raspolaganju iz postojeće alokacije financijske perspektive 2014.-2020.“, naglasila je tom prilikom državna tajnica Spomenka Đurić.
Prihvatljivi prijavitelji ovog Poziva bile su jedinice lokalne uprave i područne (regionalne) samouprave koje su mogle ostvariti bespovratnu potporu vrijednosti između 1 i 10 milijuna kuna, a intenzitet sufinanciranja bio je 85 posto prihvatljivih troškova. Najveća ukupna vrijednost projekta bila je ona Grada Bakra od 25,2 milijuna kuna, dok je najveći iznos bespovratnih sredstava ostvario Grad Čakovec s maksimalnih 10 milijuna kuna.
Zahvalu je u ime svih dobitnika izrazio gradonačelnik Grada Novske
Marin Piletić. „
Mi smo grad koji je od Ministarstva gospodarstva ujedno dobio podršku završiti poduzetnički inkubator koji je u posljednjih nekoliko mjeseci postao središte razvoja gaming industrije u Hrvatskoj. Samo u proteklih mjesec dana, u našem poduzetničkom inkubatoru otvoreno je 13 novih tvrtki upravo za proizvodnju i programiranje video igara i ostalih digitalnih aplikacija. Kada vidite da smo jednu staru zgradu napunili novim, mladim i energičnim ljudima koji su došli iz svih krajeva Hrvatske, onda nam zaista ovi novci koji dolaze iz Europske unije putem nacionalnih tijela i ministarstva imaju itekakvog smisla“, zaključio je gradonačelnik Piletić.
Stranica