Zamjenik ministra Mario Šiljeg sudjelovao na obilježavanju Svjetskog dana zaštite okoliša u NP Kornati

Javna ustanova Nacionalni park Kornati brojnim aktivnostima obilježava Svjetski dan zaštite okoliša.

Nakon jučerašnjeg otvorenja u konobi Opat u nacionalnom parku Kornati, službeno su započeli Dani Kornatske janjetine - gastro manifestacija koja ima za cilj poticanje tradicijskih djelatnosti na području parka te očuvanje prirodnih (kamenjarski pašnjaci) i tradicijskih vrijednosti (ovčarstvo, proizvodnja ulja i meda).

Uz predstavnike organizatora, JU NP Kornati, TZ općine Murter-Kornati, TZ Šibensko-kninske županije, Radio Ritma kao medijskog pokroviteljate te brojne uzvanike, okupljenima su se obratili zamjenik ministra zaštite okoliša i prirode Mario Šiljeg te savjetnik ministra turizma Ivo Bašić. U periodu od 3. do 20. lipnja u šest kornatskih konoba i restorana (Žmara, Fešta, Stiniva, Levrnaka, Beban i Opat) moći će se uživati u slasnim jelima od kornatske janjetine. U istom je periodu, osim uobičajenog kružnog posjeta Nacionalnom parku Kornati te ostatku Kornatskog otočja, posjet moguć i organiziranim gastro-izletima koji, nakon obilaska južnog dijela Nacionalnog parka Kornati te razgledanja prekrasnih kornatskih „kruna“ završavaju kornatskim ručkom u konobi Opat. Gastro-izleti su mogući m/b Račić, m/b Torcida i m/b Otac Božidar.

Na edukativni posjet Kornatskom otočju danas su zaplovili učenici OŠ Kistanje u pratnji svojih nastavnika. Tijekom jednodnevnog posjeta Nacionalnom parku Kornati m/b Torcida , djelatnica Službe za turizam, Valentina Bračanov upoznat će učenike s vrijednostima NP Kornati! Uz Javnu ustanovu Nacionalni park Kornati, edukativni posjet Nacionalnom parku Kornati svojim je mladim mještanima omogućila Općina Kistanje.

Povodom obilježavanja dana zaštite prirode, 4. i 5. lipnja organizirat će se eko akcija čišćenja podmorja i priobalja otoka Levrnaka. Ekološke akcije čišćenja, organizatori – Hrvatski crveni križ i Lazuli komunikacije te Javna ustanova „Nacionalni park Kornati“ provodit će u suradnji sa zagrebačkim Društvom za podvodne sportove čijih će 15 ronioca kontinuirano sudjelovat u aktivnostima čišćenja podmorja i priobalja zajedno s dostupnim lokalnim ronilačkim klubovima. Uz čišćenje podmorja volonteri Gradskog društva Crvenog križa Šibenik dana 04.06.2016. pridružit će se eko akciji kroz prikupljanje otpada i čišćenje priobalja ali i uklanjanje alepskog bora čije širenje ugrožava kornatski antropogeni krajobraz – jedne od vrijednosti zbog kojeg je područje i proglašeno nacionalnim parkom.

Eko akcija je dio pilot projekta u organizaciji Hrvatskog crveni križ i Lazuli komunikacija čiji je cilj čišćenje priobalja i povezivanje ronilačkih klubova, nacionalnih parkova i lokalnih zajednica, kako bi se osigurala održivost samog zahvata čišćenja, međusobna suradnja i podizanje svijesti javnosti (stanovništva i turista) o potrebama zaštite okoliša, mora i priobalja. Također cilj je i ukazati na sigurno i odgovorno ponašanje na moru i obali.

 



Stranica