Pravni temelj za donošenje ove Uredbe sadržan je u članku 81. stavku 1. i članku 115. stavku 8. Zakona o zaštiti zraka (Narodne novine, br. 130/2011, 47/2014).
Zbog vodeće uloge koju EU zauzima vezano za klimatske promjene, u razdoblju od usvajanja Zakona o zaštiti zraka, EU je donijela niz novih propisa koji detaljnije reguliraju praćenje emisija stakleničkih plinova te politike i mjere za njihovo smanjenje, pa je bilo potrebno donijeti novu Uredbu.
Ovom se Uredbom stavlja van snage Uredba o praćenju emisija stakleničkih plinova u Republici Hrvatskoj (Narodne novine, broj 87/2012).
Uredbom se utvrđuje okvir za provedbu sljedećih akata Europske unije (u daljnjem tekstu: EU):
Ovom se Uredbom propisuje: popis stakleničkih plinova, način i metodologija praćenja emisija stakleničkih plinova, podaci o emisijama stakleničkih plinova, rokovi za izradu i dostavu izvješća Tajništvu Okvirne konvencije Ujedinjenih naroda o promjeni klime (u daljnjem tekstu: UNFCCC) i Europskoj komisiji (u daljnjem tekstu: EK), način izrade inventara (izračuna) emisija stakleničkih plinova, način verificiranja izvješća i način i rokovi dostavljanja podataka Hrvatskoj agenciji za okoliš i prirodu (u daljnjem tekstu: HAOP), način praćenja ispunjenja nacionalne godišnje kvote, način trgovanja s dijelom nacionalne godišnje kvote, način korištenja jedinica proizašlih iz provedbe projektnih aktivnosti i način izvješćivanja EK o ispunjenju obveze ograničenja emisija do visine nacionalne godišnje kvote.
UNFCCC i Kyotski protokol (u daljnjem tekstu: KP) te gore navedeni odgovarajući EU propisi obvezuju stranke na godišnju izradu i dostavljanje Tajništvu UNFCCC-a i EK inventara antropogenih emisija po izvorima i njihovu uklanjanju pomoću odliva stakleničkih plinova. U tu svrhu stranke su obvezne uspostaviti Nacionalni sustav za praćenje i izvješćivanje o emisijama stakleničkih plinova.
Uredbom se uspostavlja Nacionalni sustav koji treba biti vođen na način da se osiguravaju transparentnost, konzistentnost, usporedivost, potpunost i točnost Inventara emisija kako je određeno vrlo detaljnim i kompleksnim uputama za nacionalne inventare stakleničkih plinova.
UNFCCC također obvezuje sve ugovorne strane na provedbu, objavljivanje i redovno ažuriranje nacionalnih, a prema potrebi i regionalnih programa koji sadrže mjere za ublažavanje klimatskih promjena. Zbog toga postoji potreba za uspostavom, provedbom, praćenjem, procjenom i analizom kao i izvješćivanjem o mjerama koje stranka poduzima u području politike vezane uz klimatske promjene, kao i potreba za izradom projekcija emisija stakleničkih plinova.
Odredbama UNFCCC-a, KP-a i pratećih odluka, Republika Hrvatska je obvezna periodički izrađivati i dostavljati nacionalno izvješće o promjeni klime i dvogodišnje izvješće, kojim izvješćuje o provedbi obveza iz UNFCCC-a i KP. Obrazac i rok podnošenja proračuna emisija i nacionalnih izvješća zadani su odlukama iz navedenih međunarodnih sporazuma kao i EU propisa.
Prijedlogom Uredbe usklađuje se područje praćenja emisija stakleničkih plinova s Uredbom (EU) br. 525/2013, kojom se u EU i njenim državama članicama utvrđuje mehanizam za praćenje svih antropogenih emisija prema izvorima i uklanjanja stakleničkih plinova putem odliva kao i za procjenu napretka u ispunjavanju obveza smanjenja emisija prema UNFCCC-u i KP-u.
Odlukom (EU) br. 406/2009/EZ za države članice je utvrđen postotak ograničenja emisija u sektorima koji nisu u Europskom sustavu trgovanja emisijskim jedinicama stakleničkih plinova (EU ETS). Za Hrvatsku je utvrđen postotak od +11%, što znači da se rast emisija iz ovih sektora, do 2020. godine treba ograničiti do 11% u odnosu na razinu emisija u 2005. godinu. Odlukama Komisije 2013/162/EU i 2013/634/EU su Hrvatskoj određene godišnje kvote. Nacionalne godišnje kvote se bilježe i obračunavaju na posebnom računu u Registru Unije kao i transakcije dijelom nacionalne godišnje kvote.
Ovom Uredbom se uspostavlja Nacionalni sustav za praćenje politike i mjera smanjenja emisija i za projekcije, a s ciljem osiguranja ispunjavanja obveze ograničenja emisija do nacionalne godišnje kvote iz sektora koji nisu obuhvaćeni sustavom trgovanja. Nacionalnim sustavom za politiku i mjere se koordinira rad središnjih tijela državne uprave nadležnih za poslove sektora u kojima se moraju ograničiti emisije. Daje se ovlast Ministarstvu zaštite okoliša i energetike da kontrolira ispunjenje ove obveze ograničenja rasta emisija, te da predlaže mjere i prodaju odnosno kupovinu emisijskih jedinica vezano za ispunjenje obveza.
Donošenje ove Uredbe je u Planu normativnih aktivnosti Vlade Republike Hrvatske do kraja 2016. godine.
Javnost i zainteresirana javnost mogla se do 9. prosinca 2016. godine uključiti u izradu Prijedloga uredbe davanjem svojih prijedloga, mišljenja ili primjedbi putem portala e-Savjetovanja.