Održan virtualni sastanak Koalicije visokih ambicija uoči treće UN-ove konferencije o oceanima

Koalicija visokih ambicija za prirodu i ljude (High Ambition Coalition for Nature and People - HAC) je globalna inicijativa koju su osnovale i njome predsjedaju Kostarika i Francuska, a dosad joj se pridružilo 120 država.
HAC ima cilj ojačati međunarodnu suradnju i dati zamah provedbi globalnog cilja za bioraznolikost koji se odnosi na zaštitu najmanje 30% svjetskog kopna i 30% oceana do 2030. godine, u skladu sa znanstvenim preporukama.
Glavne aktivnosti koalicije su zagovaranje, praćenje i promoviranje napretka članica prema ostvarenju cilja 30x30. HAC također promiče izgradnju kapaciteta i razmjenu znanja kako bi podržalo članice u uspostavljanju i upravljanju novim zaštićenim područjima, uz mapiranje i mobiliziranje financijske i tehničke pomoći.
 
UNEP-ovo Izvješće o zaštićenom planetu iz studenog 2024. navodi da je trenutno zaštićeno 8,4% oceana i preostaje još nešto manje od 5 godina za postizanje globalnog cilja 30% zaštite oceana do 2030. 

Francuska i Kostarika, organizatori današnjeg sastanka, domaćini su i Konferencije Ujedinjenih naroda o oceanu (UNOC3), u Nici u lipnju 2025., kojoj je jedan od ciljeva osigurati da se zaštita mora poveća s 8,4% na 12% kako bi se pokazao napredak i posvećenost država prema ispunjenju globalnog cilja 30% do 2030.
 
Uvodna izlaganja u kojima su naglasili značaj koalicije i optimistična očekivanja u pogledu postizanja zacrtanog cilja zaštite oceana održali su direktorica HAC-a Rita El Zaghloul te ministri zaštite okoliša Francuske i Kostarike, Agnes Pannier-Runacher i Franz Tattenbach.
Nazočni ministri i ostali delegati su se potom u svojim izlaganjima osvrnuli na dva pitanja: koji je napredak koji je dotična zemlja ostvarila u postizanju cilja zaštite najmanje 30% svjetskih oceana do 2030. godine te koje se obveze na visokoj razini, vezane za uspostavu ili proširenje morskih zaštićenih područja, planiraju najaviti tijekom UNOC-3 i na koji način bi one mogle doprinijeti ostvarenju ambicioznog cilja zaštite 12% oceana do konferencije u Nici.
Peru je npr. zaštitio 30% morskih područja, od čega 10% stroge zaštite, a Njemačka 45%, od čega 10% namjerava staviti pod strogu zaštitu.

U izlaganjima se posebno isticao značaj stupanja na snagu Sporazuma na temelju Konvencije Ujedinjenih naroda o pravu mora o očuvanju i održivom korištenju morske bioraznolikosti na područjima izvan nacionalne jurisdikcije kao alata za postizanje cilja 30x30. 

U svojem izlaganju ravnatelj Uprave za zaštitu prirode u Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije Igor Kreitmeyer zahvalio je predstavnicima Francuske i Kostarike te Tajništvu HAC-a na važnoj inicijativi uoči UN-ove konferencije o oceanima u Nici, istaknuvši kako daje prijeko potreban poticaj i optimizam.
Naglasio je da je Hrvatska pomorska zemlja s gotovo 6 tisuća kilometara obale te snažno podržava globalne ciljeve zaštite oceana. Trenutno je 12,6% hrvatskog mora pod nekim oblikom zaštite, a proširenjem mreže Natura 2000 do konferencije u Nici porast će na preko 32%.
Ravnatelj Kreitmeyer je najavio i kartiranje 100% morskih staništa u cijelom Jadranu, s već obuhvaćenih 50%, te mjere za očuvanje livada morske cvjetnice kroz edukaciju pomorske industrije i nautičkog turizma. Kazao je kako će se u iduće dvije godine izraditi Plan obnove prirode za široku primjenu i još jednom naglasio kako bez zdravih morskih ekosustava nema ni sigurnosti hrane ni klimatske ravnoteže.



 

Stranica